Turyści odwiedzają górskie łańcuchy niemal przez cały rok, choć najwięcej jest ich latem i zimą. Dlatego miłośnicy spokojnych wędrówek najczęściej decydują się na wypady poza sezonem, czyli jesienią i wiosną. Wiele osób twierdzi, że w górach rodzi się w tym czasie pewna magia, która przyciąga jak magnes. Jesień to sezon na opady, podobnie jak wiosna. Dlatego jeżeli wybieramy się w góry, w naszym ekwipunku muszą znaleźć się wodoodporne torby podróżne, które ochronią nasz dobytek przed wilgocią i deszczem. Oprócz tego przyda się również wyposażenie, w którym nie może zabraknąć niektórych przyborów. Wielu turystów przecenia swoje siły, lekceważy przygotowania do wędrówki i nie zabiera odpowiedniego ekwipunku.

Jak zacząć?

Zanim zaczniemy kompletować wyprawkę, musimy w pierwszej kolejności poczytać o miejscach, które zamierzmy odwiedzić. Nie zaszkodzi zapoznanie się z przewodnikiem, w którym znajdziemy istotne informacje o pogodzie, trudności terenu, najważniejszych szlakach, pomocy medycznej, schroniskach etc. W dobie internetu znalezienie takich informacji nie jest trudne. Drugi krok to spisanie dokładnie wszystkich elementów wyposażenia, które musimy kupić. Na liście ma znaleźć się wszystko, aby niczego nie pominąć - od porządnej kurtki, przez wodoodporne torby podróżne, na prowiancie kończąc. Co zatem musi znaleźć się na naszej liście?

Obuwie

Górskie szlaki są bardzo wymagające. Długie godziny spędzone na chodzeniu po nierównym terenie są bardzo męczące, szczególnie gdy mamy nieodpowiednie obuwie. Nie możemy zabierać na wyprawę zwykłych butów sportowych. Do tego celu musimy kupić specjalnie przystosowane obuwie górskie, które dobrze stabilizuje stopę i izoluje ją od podłoża. Takie modele wyposażone są w grubą podeszwę z bieżnikiem, który zapobiega ślizganiu się nogi podczas chodzenia.

Kurtka

W górach pogoda potrafi zmienić się z godziny na godzinę. Poranne słońce wcale nie oznacza, że cały dzień będzie pogodny. Musimy zatem zawsze zabierać ze sobą cieplejszą odzież na zmianę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Dzięki temu nie zaskoczy nas żadna niespodzianka.

wodoodporne torby podróżneTorba

Pamiętając o deszczach musimy wyposażyć się również w wodoodporną torbę podróżną, która ochroni nasz najważniejszy dobytek i dokumenty przed zamoczeniem. Do tego przyda się także wygodny plecak turystyczny z regulowanymi rączkami i lekkim stelażem.

Akcesoria

Oprócz tego w plecaku musi znaleźć się:

  • kaloryczne jedzenie,
  • picie,
  • apteczka,
  • latarka,
  • telefon z GPS,
  • mapa papierowa,
  • zapałki,
  • koc termiczny,
  • świeczka.