Późna jesień zazwyczaj nas nie rozpieszcza dlatego, jeżeli lubisz aktywnie spędzać czas i planujesz górską wycieczkę, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Ze względu na to, że krótkie, późnojesienne dni bywają mroźne i wietrzyste, powinnaś szczególną uwagę poświęcić dobraniu ciepłego i niezawodnego zestawu ubrań. Na taką przygodę dobrze będzie wziąć też ze sobą plecak z przydatnym wyposażeniem.

skarpety sportoweJak się ubrać w góry jesienią?

Na jesienną wyprawę w góry najlepiej ubrać się w kilka warstw odzieży. Zawsze istnieje szansa na to, że pogoda nagle się zmieni, a zimno i wilgoć na szczycie wysokiej góry mogą przysporzyć nam wielu kłopotów. Na pierwszą warstwę możesz wybrać zyskującą coraz większą popularność bieliznę termoaktywną, której szczególną przydatność doceniamy w przypadku dużego chłodu oraz wysiłku fizycznego. Specjalna bielizna termoaktywna ma tę zaletę, że sprzyja zachowaniu ciepła, przepuszczając jednocześnie powietrze i odprowadzając wilgoć. Nie będzie to dużym problemem, jeżeli zdecydujesz się na bardziej standardową bieliznę. Najważniejsze, abyś nie ubrała kompletu wyprodukowanego ze sztucznych materiałów. Podobną zasadą objęte są też skarpety sportowe. Zabierz ze sobą tylko takie sportowe skarpety, które powstały z materiałów naturalnych i zapobiegną wychłodzeniu czy przemoknięciu stóp. Stopy to wbrew pozorom dość wrażliwa część naszego ciała, o której komfort należy zadbać. Odpowiednie skarpety do górskich wędrówek znajdziesz m.in. na stronie https://www.wola.pl/damskie/skarpetki-sportowe/. Dobrym pomysłem będzie też zabranie nadprogramowej pary skarpet lub nawet dwóch do plecaka. Kolejne warstwy odzieży również powinny być dobrej jakości. Na wybraną przez siebie bieliznę załóż t-shirt, a na niego w zależności od pogody – ciepłą bluzkę z długim rękawem lub bluzę. Jeżeli pogoda jest całkiem sprzyjająca, ciepłą bluzę zabierz ze sobą na później. Gdy zajdzie słońce, w miarę przyjemny jesienny dzień może szybko zamienić się w całkiem mroźną noc. Do tak skompletowanego zestawu, trzeba jeszcze dobrać porządną kurtkę. Na górskie wędrówki właściwe będą kurki z goretesu – wodoodpornej i chroniącej przed wiatrem tkaniny.

Co zabrać ze sobą do plecaka?

Do podręcznego plecaka dobrze będzie spakować kilka przydatnych rzeczy, w tym wspomniane wcześniej zapasowe skarpety sportowe i bluzę. Oprócz nich, spakuj do plecaka dwie latarki, prowiant i termos z ciepłym napojem. Dobrze mieć dwie latarki, ponieważ jedna z nich zawsze może nieszczęśliwie się zepsuć. Rozważ też zabranie dwóch termosów – jednego z ciepłą herbatą, a drugiego z pożywną zupą. Nie zapomnij też o podstawowej apteczce i telefonie komórkowym.