Kiedy zakładamy biżuterię, prawdopodobnie skupiamy się raczej na tym, by wyglądała dobrze ze strojem lub tym, co mówi o naszym stylu. Być może niektóre elementy biżuterii mają dla nas wartość sentymentalną, na przykład pierścień przekazany przez babcię. Podczas gdy biżuteria zawsze była sposobem na zdobienie ciała, ma również swoje znaczenie i symbolikę. Znaczenie biżuterii różni się w zależności od konkretnego egzemplarza, użytych materiałów, a nawet kraju. Poznajmy symbolikę biżuterii z kultur na całym świecie, aby lepiej zrozumieć własne ozdoby. Być może niniejsza lektura sprawi, że nieco inaczej spojrzymy na sklep z biżuterią.

Typowe cele biżuterii

Biżuteria istniała w całej ludzkiej historii, od czasów starożytnych do współczesności, z najstarszymi egzemplarzami datowanymi na 90 000 lat lub nawet więcej. Wczesna biżuteria często składała się ze znalezionych materiałów, takich jak muszle, drewno, kamienie, pióra i inne naturalne przedmioty, a wiele z nich miało konkretne znaczenie. Poszczególne kultury łączyły te znalezione obiekty w szczególny sposób, aby reprezentować różne przekonania lub powiązania. Biżuteria i podejście do niej rozwijały się przez wieki, jednak wiele celów i symboli wciąż pozostaje ważnych. Pomimo różnicy w materiałach i metodach wytwarzania biżuterii, nadal spełnia ona niektóre z tych samych ról, co w dawnych czasach.

Waluta

W różnych okresach historii biżuteria służyła jako rodzaj waluty lub jako narzędzie wykorzystywane w handlu. Niektóre kultury nadal używają biżuterii jako formy waluty w oparciu o wartość materiałów, z których jest wykonana. Mówiąc pół żartem, w świetle tej informacji sklep z biżuterią można nazwać kantorem wymiany walut.

Zabezpieczenie majątku

Cenna biżuteria zapewnia właścicielom źródło zabezpieczenia bogactwa. Nawet dzisiaj może być ona dobrą inwestycją dla właściciela. Na większą skalę królewska biżuteria zapewnia bezpieczeństwo majątkowe dla całych krajów.

Symbol statusu

Biżuteria często reprezentuje status danej osoby, zarówno w dzisiejszym społeczeństwie, jak i w całej historii. Ludzie o wyższym statusie społecznym lub większym bogactwie często posiadają i noszą biżuterię, która jest bardziej wartościowa. Mogą też posiadać więcej biżuterii niż inni.

Religia

Wiele elementów biżuterii służy celom religijnym. Mogą reprezentować szczególne osiągnięcie lub pozycję w religii. Biżuteria czasami upamiętnia wydarzenie religijne, takie jak pierwsza komunia lub chrzest. Inne symbole, takie jak krzyż, mają ogólne znaczenie religijne. Sklepy z biżuterią często mają osobne sekcje poświęcone takim przedmiotom.

Elementy funkcjonalne

W czasach historycznych wiele biżuterii służyło konkretnemu celowi, będąc dekoracją niejako przy okazji. Broszka, na przykład, była używana funkcjonalnie jako spinka łącząca dwa elementy materiału.

Akcent modowy

Wiele osób używa biżuterii wyłącznie jako akcentu w stroju. Wybierają jej elementy na podstawie tego, jak dobrze pasują do konkretnych ubrań lub strojów.

Relacje

Popularnym celem biżuterii jest reprezentowanie związków. Obrączki i pierścionki zaręczynowe są przykładami tego typu biżuterii. Biżuteria reprezentuje naszą miłość i zaangażowanie w relacje z drugą osobą.