Zwykle zastanawiając się nad prezentem na Dzień Babci i Dzień Dziadka myślimy o drobiazgach, ale raz na jakiś czas babci i dziadkowi należy się coś ekstra. Warto kupić om fotele z podnóżkiem – bardzo wygodną, a jednocześnie elegancką formę wypoczynku. Nasi dziadkowie i nasze babcie znają fotele z podnóżkiem z lat swojej wczesnej młodości. Kiedyś tego typu meble stanowiły nieodłączny składnik salonu. Ojciec wypoczywał na takim fotelu, a matka gotowała, zajmując się jednocześnie gromadką dzieci.

Fotel dla osoby starszej

Zastanawiacie się dlaczego akurat fotele z podnóżkiem, a nie np. kanapa z szezlongiem? Otóż babcia i dziadek na pewno mają już swoje lata, a co za tym idzie najwygodniej i najszybciej wstaje im się z fotela czy kanapy opierając na czymś ręce, w przypadku foteli z podnóżkiem to nie będzie problem. Jak wspomniano wcześniej kiedyś fotele z podnóżkiem były centralną częścią salonu czy jadalni. Były o tyle bardziej ekskluzywne niż kanapa, bo służyły tylko jednej osobie, zwykle fotel na wyłączność miała głowa rodziny. Co prawa nie można było tak jak dziś wybierać z bogatej oferty foteli z podnóżkiem, ale zwykle wykonane były elegancko i zawsze sposób kosztowały. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, za naruszenie przestrzeni osobistej, jaką dla głowy rodziny był fotel, niejednemu maluchowi oberwałoby się po uchu, dziś prestiż foteli z podnóżkiem spadł, ale nadal panuje zasada, że w nich sadzać się powinno najstarszych wiekiem i najważniejszych w naszym domu gości.

Jak wybrać fotele z podnóżkiem?

By mówić o wygodzie stosowania foteli z podnóżkiem trzeba zastanowić się nad potrzebami naszych drogich babci i dziadka. Po pierwsze więc wygoda, ale wygoda nie tylko siedzenia, ale także spania. Kto nie ma babci czy dziadka, którzy nie lubią zdrzemnąć się podczas oglądania telewizji? Po drugie fotel winien być wykonany z bardzo trwałych materiałów. Dziadkowie więcej się wiercą, przez co materiał może być narażony na przetarcia. Do tego zawsze trzeba brać pod uwagę, że babci wyleje się kawa, a dziadkowi spadnie na oparcie pączek – stąd materiał wybranego fotela powinien być na takie niespodzianki odporny. Po trzecie regulowany podnóżek, bo babcie będzie chciała trzymać nogi na innym poziomie niż dziadek. No i ostatnie, co będzie dla najstarszych członków naszej rodziny szczególnie ważne – pielęgnacja. O taki mebel powinno się dbać łatwo i przyjemnie, materiał powinien być albo w całości ściągany i możliwy do prania w pralce, albo gotowy do czyszczenia wyłącznie za pomocą mokrej ścierki. Po co dodawać naszym babciom i dziadkom roboty?