Firanki zazdrostki kojarzą nam się ze staromodną kuchnią babuni, w której okno częściowo było przesłonięte krótką, zawieszoną w połowie okna  na specjalnym drążku firanką. Z czasem odeszły w zapomnienie, uznane za staromodne, by znowu powrócić. Dzieje się tak z powodu niezwykłej funkcjonalności tych z pozoru banalnych firanek.

Światło słoneczne w kuchni.

Firanki zazdrostki

Najwięcej czasu spędza się w kuchni. To miejsce przygotowywania posiłku, lecz również centrum życia rodzinnego i  towarzyskiego. Nigdzie się lepiej nie rozmawia, jak przy kuchennym stole. Dekoracja okna kuchennego bywa kłopotliwa. Powieszenie długich firanek nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ w kuchni najszybciej się brudzą, z powodu osiadającej pary wodnej i tłuszczu oraz mało praktyczne (duża ilość materiału w oknie kuchennym nie wygląda ładnie). Ponadto w kuchni ważne jest światło. Im go więcej, tym lepiej. Zasłonięcie okna tylko w połowie pozwala na wpuszczenie dużej ilości światła do domu przy jednoczesnej niekłopotliwej pielęgnacji. Małą firankę można często prać.

Ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami.

Zazdrostki wymyślono po to, by z jednej strony wpuszczać do kuchni światło dzienne i obserwować życie na zewnątrz, z drugiej strony chronić przed ciekawskimi spojrzeniami z ulicy lub przeciwległych okien. Usytuowanie firanki zazdrostki w połowie okna zapewnia jedno i drugie. Na tym polega geniusz naszych babek. Sama nazwa "zazdrostka" sugeruje strzeżenie tajemnic domu przed wścibskimi obserwatorami.

Nie tylko styl rustykalny.

Krótkie firanki zazdrostki kojarzą się przede wszystkim z wiejskim stylem. Świetnie pasują też się też do wnętrz w stylu prowansalskim. Najczęściej są żakardowe, bogato marszczone lub wykonane z lekkiego płótna, z kolorowymi wzorami i haftami. Dobór wzorów i kolorów jest uzależniony od stylistyki całego pomieszczenia. W nowoczesnych wnętrzach zazdrostki również się świetnie sprawdzają. Nie są to wówczas bogato marszczone materiały firankowe, lecz jednobarwne i jednolite, mało marszczone proste tiule lub gładkie, cienkie tkaniny. Nowoczesną wersją  zazdrostek są panele z materiałów, umieszczane na specjalnych drążkach w połowie okna.

Zazdrostki w łazience.

Te samą funkcję, którą pełnią firanki zazdrostki w kuchni można zastosować w oknie łazienkowym. Zazwyczaj są tam okna małe, więc całkowite ich zasłanianie znacznie ograniczy światło dzienne. Zazdrostka uchroni przed użytkownika łazienki z zewnątrz, jednocześnie nie ograniczy światła z zewnątrz. Firanki zazdrostki mają wiele walorów - nie ograniczają światła dziennego, chronią przed spojrzeniami z zewnątrz, są proste w pielęgnacji oraz zdobią okno. Planując dekorację okienną, warto je brać pod uwagę.