Weganizm to nie tylko dieta, to także styl życia. Weganie troszczą się o przyrodę, na przykład poprzez recykling czy stopniową eliminację produktów w plastikowych opakowaniach. Ubrania, które noszą, nie są wykonane ze zwierzęcych skór czy futer. Weganie to bardzo świadoma grupa społeczna, która zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie ich działania mają bezpośredni wpływ na stan przyrody, w tym warunki życia zwierząt. Dlatego też dążą do tego, aby każda dziedzina ich życia była na swój sposób wegańska. Dbając o urodę, nie stosują więc produktów, uznawanych za niewegańskie. Poniżej tłumaczymy, w jaki sposób można sprawdzić, czy dany kosmetyk jest wegański.

Brak składników odzwierzęcych

Najważniejszym kryterium wegańskości danego kosmetyku jest oczywiście jego skład. Dyskredytują go wszystkie składniki odzwierzęce. Wśród nich możemy wymienić: mleko, miód, wosk pszczeli, koszenilę, jedwab czy kolagen. Aby zatem na łazienkowych półkach weganina stały wyłącznie kosmetyki wegańskie, należy przed zakupem dokładnie sprawdzić listę ich składników.

Nietestowane na zwierzętach

Kolejną kwestią, na którą weganie zwracają uwagę, jest odpowiedź na pytanie o to, czy dany kosmetyk był testowany na zwierzętach. kosmetyki wegańskie Takie informacje zazwyczaj można znaleźć albo bezpośrednio na opakowaniu, albo na stronie producenta. Jeżeli producent nie podaje tej informacji w żadnym z oficjalnych źródeł, możemy podjąć próbę kontaktu. Jeśli zdecydujemy się na wysłanie maila z prośbą o wyjaśnienie, czy oferowane przez daną markę produkty to kosmetyki wegańskie, uściślijmy, co dokładnie rozumiemy poprzez wegańskość. Dzięki temu unikniemy nieporozumień.

Gdzie kupić?

Wbrew pozorom, zakup tego typu kosmetyków, nie jest wcale trudnym przedsięwzięciem. Początkujących wegan ucieszy z pewnością informacja, że kosmetyki wegańskie można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych, włączając w to popularne markety. Przed zakupami warto jednak poszukać sprawdzonych marek w Internecie. Ich gotowe listy zamieszczone są na większość stron o tematyce wegańskiej.

Kontrowersje

Kontrowersje to kwestie nie tyle techniczne, co głęboko moralne. Boryka się z nimi pewna grupa wegan, jednocześnie starając się przy tym nie popadać w skrajności. Załóżmy, że dana marka sprzedaje kosmetyki wegańskie, co potwierdziliśmy sprawdzając ich skład, mamy również potwierdzenie, że producent nie testuje na zwierzętach. Co w przypadku, gdy firma ta należy do większego koncernu, w ramach którego inne marki kosmetyczne testują na zwierzętach? Na to pytanie nie ma gotowej odpowiedzi, każdy weganin musi odpowiedzieć sobie na nie sam.