Kolczyki z oczkiem z agatu, modułowa bransoletka z turkusami lub onyksami to zachwycające przykłady użycia naturalnych surowców przy produkcji użytecznych przedmiotów. Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę, że projektanci wykorzystują kamienie naturalne do tworzenia nie tylko biżuterii, ale i innych elementów garderoby widywanych na pokazach mody.

Diamentowe buty

diamenty wykorzystywane w modzieNikogo nie dziwią sandałki z błyszczącymi detalami czy imprezowe szpilki z mieniącymi się szkiełkami. Projektanci mody już dawno zauważyli korelację pomiędzy obuwiem a ozdobami z różnego rodzaju świecidełek czy podobnych akcentów. Oprócz sztucznych – plastikowych i szklanych – elementów, do nadania butom zachwycającego wyglądu, oklejają je kamieniami naturalnymi. Np. najdroższe buty świata, sprzedane na aukcji w Dubaju, to szpilki wysadzane prawdziwymi brylantami. Zdajemy sobie sprawę, że zwyczajny konsument nie może sobie pozwolić na brylantowe buty, lecz wybór kamieni naturalnych nie kończy się na diamentach. Malachit, bursztyn, kryształ górski czy ametyst prezentują się równie szlachetnie a ich dostępność, dla osoby o przeciętnych możliwościach finansowych, jest znacznie większa. W sklepach można znaleźć czółenka, szpilki lub pantofle zdobione mniejszymi lub większymi naturalnymi kamieniami. Sam Christian Louboutin wypuścił na rynek kolekcję lordsów pokrytych gęsto naturalnymi perłami.

Odzież wyszywana kamieniami

Skoro kamienie naturalne tak świetnie współpracują z obuwiem, to oczywiste, że można nimi ozdabiać także odzież. Jednakże ubrania – które nie mogą być zbyt ciężkie – zdobione są znacznie skromniej niż buty i mniejszymi kamieniami. W tym sezonie popularne są eleganckie, kobiece sweterki wyszywane perełkami. Dlaczego nie podarować sobie troszkę luksusu i nie zapatrzyć się w taki sweterek z prawdziwymi perłami? Wystarczy zakupić kilka naturalnych pereł (sprzedawanych z wywierconym otworem) i samodzielnie naszyć go na ulubioną odzież. Jak widać, wykorzystanie kamieni szlachetnych w modzie, jest bardzo szerokie i nie ogranicza się tylko do biżuterii.