W dzisiejszych czasach kiedy dress code nie już taki sztywny i nawet na wesela tudzież na inne imprezy okolicznościowe coraz częściej mężczyźni przychodzą ubrani z luzem. Jednak w szafie eleganckiego mężczyzny z klasą będzie znajdował się nie jeden krawat. W dobrym tonie kiedyś było aby krawat był dobrany pod kolor sukienki partnerki, jeśli się idzie razem na uroczystość. Jednak powoli staje się to być już przeżytkiem. Krawat powinien pasować do całości stylizacji mężczyzny, a nie być dodatkiem dobranym  tylko pod sukienkę partnerki nie pasującym do reszty stylizacji.

Modowe mity dotyczące krawatów

W  obecnym świecie mody styliści coraz częściej łamią mity dotyczące noszenia krawatów. Pierwszym i najbardziej popularnym w obecnych czasach mitem jest to iż krawat musi być idealnie dobrany pod kolor sukienki partnerki. Jednak jest to nie prawda krawat powinien pasować gatunkiem, kolorem  i wzorem do koszuli oraz garnituru. Wygląda to źle jeśli krawat pasuje do sukienki partnerki, lecz nie pasuje do całości wyglądu mężczyzny. Kolejnym mitem w wyborze krawata jest fakt wyboru identycznego koloru jak koszula co powoduje iż zamiast eleganckiego mężczyzny pojawia się nam jedna jednokolorowa plama. Następnym mitem jest to iż nie powinno się łączyć wzorzystej koszuli z wzorzystym krawatem, bo tylko jedno może mieć wzór. jednak jeśli zostanie umiejętnie dobrany wzór krawata i koszuli to można dzięki temu uzyskać ciekawy wizualny efekt.

Koszule do których dobór krawata jest prosty

Każdy elegancki mężczyzna posiada w szafie białą koszulę. Jest to rodzaj koszuli, do której pasuje każdy rodzaj krawata, nie zależnie od swojego deseniu czy koloru. Do białej koszuli pasuje zarówno ekstrawagancki wzór jak również fluoryzacyjny kolor. Kolejną uniwersalną koszulą, która powinien mieć w swojej garderobie elegancki mężczyzna jest gładka koszula w odcieniu ciepłego błękitu. Można do niej założyć zarówno ciemne krawaty- bordo, brąz, szarość, granat. Jak również odcienie żółtego, zieleni czy pomarańczy. Trzecią uniwersalną koszulą, do której pasuje większość krawatów jest jasno różowa koszula.  Pasują do niej zarówno krawaty w odcieniach granatu, fioletu czy bordo. Można do niej dobrać równiez krawaty w ciemnym odcieniu różu z ciekawym desniem czy ciekawy wzorzysty krawat. Wzorzysty krawat  najlepiej w mikrowzór  jest idealnym dopełnieniem niebieskiej koszuli z jodełkową fakturą.  Jeśli chodzi o bardzo popularne koszule w biało niebieskie paski to do nich pasuje zarówno jednolity krawat jak i krawat z mirowzorem. Każdy elegancki mężczyzna posiadając zaledwie trzy dobrej jakości koszule i kilka krawatów może stworzyć udane stylizacje na różne okazje.