Rozwijający się maluch z upływem kolejnych miesięcy i lat wykazuje coraz większą potrzebę ruchu. To naturalne zjawisko i nie należy się temu dziwić. Ruch i aktywność fizyczna pozwalają dziecku na rozwijanie zarówno motoryki dużej, jak i małej. Ponadto dziecko, które zmęczy się w ciągu dnia, znacznie lepiej śpi w nocy. Optymalnie, jeśli uda się połączyć aktywność fizyczną z przebywaniem na świeżym powietrzu – co przynosi dziecku same korzyści.

Jaki rodzaj aktywności wybrać dla dziecka?

Rowerki trójkołowe

Przede wszystkim taki, który będzie sprawiać mu przyjemność, ale będzie również akceptowany przez opiekuna malucha. Doskonałym wyborem są spacery – zazwyczaj sprawiają one frajdę zarówno dorosłym, jak i maluszkom. Rewelacyjną alternatywą dla bardziej wymagających dzieci będzie jazda na rowerku trójkołowym. To świetne rozwiązanie dla tych malców, które wykazują większą potrzebę ruchu, aniżeli tylko spacery. Rowerki trójkołowe umożliwiają naukę pedałowania, pozwalają na pierwsze próby kierowania pojazdem, wzmacniają mięśnie całego ciała, pozwalają na ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej. Do ich zalet należy również konieczność generowania ruchu przy pomocy siły mięśni dziecka – co jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym w porównaniu do zabawek napędzanych energią z akumulatorów. Rowerki trójkołowe występują w wielu różnych wariantach. Dla dzieci, które mocno egzekwują swoją samodzielność i są sprawne fizycznie przeznaczone są rowerki trójkołowe bez żadnego drążka do prowadzenia. Dla maluchów, które jeszcze czują się niepewnie – najlepszym wyborem będą modele z „pchaczem”, który pozwoli na wygodną asekurację dziecka podczas jazdy, ale też wyręczy od pedałowania, gdy się ono zmęczy. Bogato wyposażone modele mogą się również poszczycić takimi udogodnieniami, jak daszek, obracane siedzisko czy pompowane koła.

Jaki rowerek wybrać dla dziecka?

Rowerki trójkołowe są dobrym wyborem, jeśli dziecko nie jest jeszcze gotowe, by korzystać z rowerka biegowego. Wybierając rowerek dla dziecka, należy zwrócić szczególną uwagę na lekkość i stabilność konstrukcji, która będzie miała wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Rowerek powinien być wykonany z materiałów najwyższej jakości, zgodnych z obowiązującymi normami. Ponadto należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich okolicznościach będzie on używany. Jeśli posłuży jedynie na wyjścia na spacer lub pobliski plac zabaw – wtedy wystarczy najprostszy model. Jeśli jednak w drodze z placu zabaw opiekun przewiduje niewielkie zakupy w pobliskim sklepie, wtedy warto wybrać model z niewielkim koszyczkiem, z miejscem na np. drobne zakupy czy portfel – które nie będą zajmować jego rąk.