Bardzo wiele osób zmaga się z wadą wzroku. W zależności od tego, jak duża jest ta wada, wykonywanie codziennych czynności może być mniej lub bardziej uciążliwe. Okuliści zalecają rzecz jasna osobom z wadą wzroku noszenie okularów, by życie stało się po prostu łatwiejsze. Nie korygują one wady, lecz poprawiają możliwość widzenia, dzięki czemu nawet osoby z bardzo słabym wzrokiem są w stanie funkcjonować na zadowalającym, normalnym poziomie. Nie każdy jednak z okularami czuje się dobrze. Noszenie ich może być uciążliwe - trzeba o nich zawsze pamiętać, dbać o nie, by się nie zniszczyły. Jeśli bowiem zepsują się, osoba z wadą wzroku ma problem z normalnym funkcjonowaniem. Nie każdy też w okularach czuje się dobrze i atrakcyjnie. Przykładowo wiele kobiet uważa, iż okulary najzwyczajniej w świecie je szpecą. Co robić w takiej sytuacji? Jak znaleźć najlepsze wyjście z takiej sytuacji?

Wygodna alternatywa

soczewki kontaktowe

Rozwiązaniem wyżej opisanych dylematów mogą być soczewki kontaktowe. Wynalazek ten odmienił życie wielu osób na całym świecie. Niektórzy uważają, że soczewki kontaktowe sprawiły, że ich codzienne życie stało się o wiele łatwiejsze. Ich używanie wiąże się z ogromną wygodą, ponadto nie ingerują w wygląd tak, jak robią to okulary. Są dyskretne, komfortowe, skuteczne. Właśnie dlatego wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia.

Ogrom możliwości

Na rynku dostępne są przeróżne soczewki kontaktowe. Różnią się między innymi materiałem, z którego zostały wykonane - klienci mają do wyboru soczewki kontaktowe twarde lub miękkie (hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe). Oprócz tego podzielić można je na jednodniowe, wielokrotnego użytku (takie, których można używać przez dwa tygodnie, miesiąc lub trzy miesiące) lub roczne. Różnią się one również sposobem działania - mogą to być soczewki kontaktowe korekcyjne, lecznicze, zwane również terapeutycznymi oraz kosmetyczne, które mają na celu przede wszystkim zmianę koloru tęczówki.

Jak o nie zadbać?

Aby soczewki kontaktowe służyły nam długo i były w dobrym stanie, należy o nie oczywiście dbać. Należy zainwestować w specjalny płyn do soczewek, który będzie je nie tylko pielęgnował, ale i czyścił. Przy zdejmowaniu oraz zakładaniu należy zachować szczególną ostrożność, a także robić to bardzo delikatnie. Istotny jest również pojemniczek do przechowywania soczewek. Należy dbać o jego czystość, regularnie przepłukując go płynem. Pamiętajmy, że nie wolno go wycierać, gdyż można w ten sposób sprawić, iż dostaną się do niego drobinki włókna materiału.