Bycie właścicielem zwierzątka lub zwierząt, na które ma się alergię, to bardzo kłopotliwa sytuacja. Czasami zdarza się, że adoptujemy pieska czy kotka pomimo alergii, ponieważ wydaje nam się, że jakoś wytrzymamy dokuczliwe objawy. Nierzadko alergia pojawia się dopiero po kilku latach mieszkania z pupilem. Jeżeli objawy są bardzo silne, może to spowodować poważne konsekwencje zdrowotne. Jeżeli są niewielkie, po prostu uprzykrzą nam życie. Dla niektórych ludzi rozstanie się z ukochanym członkiem rodziny po prostu nie wchodzi w grę. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby nieco poprawić komfort życia z alergią.

Częste sprzątanie

Alergię wywołuje u nas głównie naskórek psa oraz kota, ale problem może stanowić również ślina czy odchody. Gdy zwierzę przemieszcza się po domu, gubi po drodze problematyczny naskórek czy sierść, która także może być jego nośnikiem. W tym przypadku pomocne może okazać się częste sprzątanie domu. Najlepiej robić to codziennie – nawet wtedy, gdy dom na pierwszy rzut oka wydaje się być czysty. Małych cząsteczek czasem nie sposób zauważyć, a jednak będą nasilać widoczne objawy alergii. Takie sprzątanie powinno być dokładne i obejmować zamiatanie oraz mycie podłóg, a także ścieranie kurzu z mebli. Szkodliwe drobinki unoszą się w powietrzu, osadzając się na szafkach, dlatego nie wystarczy jedynie umyć podłogi.

Oczyszczacz powietrza dla alergika

Sierść i naskórek zwierząt są bardzo lekkie, więc mogą unosić się w powietrzu i szkodzić pomimo dbania o porządek. W tym przypadku pomocny może okazać się oczyszczacz powietrza. To urządzenie stało się w ostatnich latach bardzo popularne, ponieważ świetnie radzi sobie z drobinkami kurzu, pyłków i z innego rodzaju zanieczyszczeniami powietrza. Przefiltrowane czyste powietrze powinno przynieść ulgę alergikowi, który mieszka ze swoim pupilem. Oczyszczacz powietrza ma też tę zaletę, że pomaga pozbyć się z mieszkania brzydkich zapachów.

oczyszczacze powietrza dla alergikaSfera bez zwierzaka

Jeżeli lubisz spać z psiakiem czy kotem, na którego masz alergię, powinieneś z tego zrezygnować. To bardzo przyjemne, ale dla Ciebie niestety niezbyt zdrowe. Na sen poświęcamy średnio od 7 do 9 godzin dziennie, a ciągły kontakt z alergenem podczas snu nie pozwoli zregenerować się organizmowi i może nasilać problem. Nawet jeżeli takie rozwiązanie jest bolesne, najlepiej uczynić swoją sypialnię sferą bez zwierząt. Dzięki temu, nie będą one zostawiać tam w ciągu dnia alergenów. Wypoczęty będziesz lepiej znosić objawy alergii, a ukochanemu zwierzątku możesz poświęcać czas o innej porze. Gdy pupil wejdzie do sypialni, najlepiej od razu po nim posprzątaj – odkurz dywan, wymień pościel i wywietrz pomieszczenie.