Kiedy nasza skóra nie jest w tak idealnej kondycji, jak byśmy tego chcieli, wówczas szukamy środków, które pomogą nam w pielęgnacji. Warto sprawdzić dokładnie każde rozwiązanie, które pozwoli nam lepiej zadbać o skórę głowy. W takiej sytuacji z pomocą może nam przyjść szampon dziegciowy.

Czym właściwie jest dziegieć?

Dziegieć powstaje w wyniku suchej destylacji drewna lub kory przeróżnych drzew czy krzewów. Proces suchej destylacji to podgrzanie drewna czy kory do temperatury od 400 do 1000 stopni Celcjusza bez najmniejszego dopływu powietrza. Dziegieć ma smolistą, dość gęstą konsystencję. Inaczej zwie się go smołą drzewną. Istnieje wiele rodzajów dziegciu, w zależności od materiału wytworzenia. Przykładowo może być dziegieć brzozowa, bukowa, sosnowa czy jałowcowa.

Zastosowanie dziegciu

Niegdyś dziegieć był znacznie bardziej znany i używany. Między XV a XIX wiekiem był polskim produktem eksportowym. Używano go do leczenia zwierząt czy też jako uniwersalny klej. Obecnie dziegieć ma również zastosowanie w kosmetyce. Najczęściej używa się dziegciu brzozowego. Według naukowców dziegieć może dobrze wpływać na leczenie chorób skóry. Ma bowiem właściwość zmniejszania złuszczania się naskórka. Może też pomagać przy trądziku, wypadaniu włosów czy szybszym gojeniu się ran. Obecnie z dziegciu tworzy się wszelakie mydła, balsamy, kremy czy szampony.

Szampon dziegciowy

Szampon dziegciowy

poleca się przede wszystkim osobom walczącym z nawracającym łupieżem. W takich szamponach stawia się na całkowicie naturalne składniki, które regulują wydzielanie sebum, a tym samym zmniejszą przetłuszczanie naszych włosów. Szampony zawierające dziegieć są szczególnie polecane dla tych, którzy mają problem z podrażnieniami skóry głowy. Dziegieć nie tylko pomoże pozbyć się łupieżu, ale także poprawi stan skóry głowy. Docenić należy także piękny blask włosów, który uzyskamy po zastosowaniu szamponu dziegciowego. Szampon dzieciowy najczęściej ma w składzie dziegieć brzozową, która działa odkażająco, przeciw świądowi oraz złuszcza naskórek. Dodana do niego biosiarka zmiękczy zrogowaciały naskórek. W przypadku szamponu dziegciowego trzeba jednak pamiętać, że należy szczególnie uważać mieszkając na wsi bądź na obrzeżach miasta. Dziegieć jest bowiem tradycyjną zanętą na dziki. Miejmy to na uwadze. Z całą pewnością warto wypróbować działania szamponu dziegciowego. Możemy na tym zyskać zdrową skórę głowy, lśniące włosy i piękny ich wygląd. Warto przetestować i ocenić, czy jest to propozycja właśnie dla nas.