Sedum - bo tak brzmi łacińska nazwa tej rośliny, należy do rodziny gruboszowatych. Ta niewielkiego wzrostu roślina jest najczęściej wybieraną byliną na skalniaki. Odmian rozchodników jest jednak sporo, a wśród nich możemy znaleźć rośliny do kilkudziesięciu centymetrów wysokości, czy rośliny jednoroczne. Niewątpliwie zachwycają dekoracyjnymi i trwałymi liśćmi przez cały rok, dzięki czemu skalniak niemalże nigdy nie pustoszeje. Warto bliżej zapoznać się z jego odmianami, tym bardziej, że nie jest to roślina zbyt wymagająca i dobrze radzi sobie nawet w czasie suszy.

Podział i zastosowanie

RozchodnikiRozchodniki to nie tylko różnorodność kolorystyczna, ale także zróżnicowanie pod względem odporności na warunki atmosferyczne. Barwy dominujące wśród liści tych roślin to kolory od szarozielonych po purpurowe, a tak rzadko pojawiające się kwiaty są natomiast koloru: żółtego, białego, różowego, czy nawet purpury. Kwiaty te pojawiają się nawet do późnej jesieni. Atrakcyjny wygląd mięsistych liści czyni rozchodniki idealnymi roślinami na skalniaki, grządki lub nawet dachy budynków. Te byliny są cenione również ze względu na mnogość odmian niezwykle odpornych na mróz. Rozchodniki odporne na minusową temperaturę to m.in. Rozchodnik ogrodowy Matrona, Rozchodnik ostry Aureum, Rozchodnik naskalny Lidakense lub Rozchodnik okazały. Do hodowli w najcieplejszych rejonach Polski nadają się z kolei: Rozchodnik kaukaski, Rozchodnik łopatkowaty lub Rozchodnik kamczacki.

Uprawa i rozmnażanie

Rozchodniki to zazwyczaj byliny słońca lub ewentualnie półcienia. Trzeba jednak wspomnieć, że to przecież odpowiednie nasłonecznienie jest odpowiedzialne za barwę liści i obecność kwiatów, warto więc znaleźć dla nich optymalnie dobre miejsce. Idealnym rodzajem podłoża, będzie natomiast gleba przepuszczalna o obojętnym pH. Nasadza się je w niewielkich kępkach, tak aby swobodnie się rozrosły. Wiosną możemy je lekko wspomóc nawozem a późną jesienią przy kilkudniowej minusowej temperaturze, okryć je liśćmi lub agrowłókniną. Wiosną zalecane jest przycinanie przemarzniętych pędów, co wpływa na ich zagęszczenie i lepszy wzrost. Rozchodniki możemy rozmnażać na trzy sposoby: sadzonki, karpy bądź nasiona. Sadzonki latem i wiosną umieszczane pod osłonami, ukorzeniają się zwykle w ciągu dwóch tygodni. Podział karp jest natomiast zalecany w miesiącach: kwiecień-maj lub sierpień-wrzesień. Zaś nasiona możemy wysiać wiosną po miesiącu otrzymując już gotowe sadzonki. Gotowa rozsada powinna zostać wysadzona w odległości 10cm i szerokości 30cm.