Będący najprawdopodobniej najbardziej uniwersalnym źródłem światła w domu, mały, ale potężny kinkiet może zapewnić nam cztery kluczowe funkcje oświetlenia: klimatyczną, zadaniową, akcentującą oraz rozjaśniającą. Kinkiety są dobrym wyborem dla niemal każdego pomieszczenia w domu - od przedpokoju, przez łazienkę aż po salon - i można je połączyć z żyrandolem, sufitowym oświetleniem podwieszanym lub lampami stojącymi, aby zapewnić pełne światło dla całego pomieszczenia. Ich formy są zróżnicowane, od oszczędnych i funkcjonalnych po wręcz artystyczne i rzeźbiarskie.

Jeden czy dwa

KinkietyKiedy najlepiej jest użyć pary kinkietów, a kiedy tylko jednego? Pojedynczy kinkiet można wykorzystać nad biurkiem, nad zlewem kuchennym lub w kąciku pokoju, ale w większości innych sytuacjach najlepiej sprawdza się pary lub nawet grupy. Na przykład ściana jadalni to zdecydowanie miejsce na dwa kinkiety. Mogą flankować lustro lub jakieś dzieło sztuki. Kinkiety po obu stronach kominka dają uczucie przyjemnej symetrii.

Oświetlenie do zadań

Ścienne oświetlenie zadaniowe to znakomita oszczędność miejsca, szczególnie w sypialni. Kinkiety są idealne do wykorzystania przy łóżku i zapewniają dodatkowe oświetlenie otoczenia. Aby określić właściwy punkt montażu, należy zmierzyć wysokość, na której są oczy osoby siedzącej na łóżku.

W łazience

W łazienkach kinkiety ścienne idealnie nadają się do oświetlania lustra. Białe lub prawie białe szkło kloszy jest najlepsze, ponieważ rozproszone światło przenika całą przestrzeń, a kolor światła będzie dobry do korzystania z lustra. Bardzo dobrze sprawują się tutaj niewielkie kinkiety jak np. takie: https://podsufitem.pl/pol_m_oswietlenie-wewnetrzne_kinkiety-1667.html, które powinno się zainstalować mniej więcej w połowie wysokości lustra.

Na koniec

Chociaż można używać kinkietów do oświetlenia punktowego, lepiej tę rolę pozostawić lampom podłogowym lub stołowym. Domeną lamp naściennych jest operowanie symetrią i w ten sposób wpływanie na optykę pomieszczenia. To właśnie w tym zadaniu najlepiej sprawują się kinkiety.