Hodowcy psów do rozmnażania zwierząt podchodzą bardzo profesjonalnie, duże znacznie ma tutaj właściwie przygotowanie suki do krycia, zwłaszcza jeśli dochodzi do tego po raz pierwszy. Do rozrodu powinno się wybierać jedynie zdrowe i zadbane zwierzęta, duże znaczenie ma tutaj właściwe odżywianie oraz kondycja psa, również psychiczna. Pierwsze krycie suki może być dla psa stresujące, duże znaczenie ma więc odpowiednie przygotowanie oraz profesjonalne podejście właścicieli.

Jak zadbać o kondycję psa przed kryciem?

Pierwsze krycie suki może być dla zwierzęcia stresujące, dlatego nie powinno się dopuszczać do rozmnażania suk, które są lękliwe oraz narażone na czynniki stresujące. Przed kryciem warto zadbać o wyciszenie psa, a sama czynność powinna odbywać się w warunkach przyjaznych dla zwierzęcia. Pies powinien być dobrze odżywiony, pełnowartościowe posiłki, karma wysokiej jakości oraz dodatkowe suplementy pozwolą suczce odpowiednio przygotować organizm do ciąży, ale też do karmienia młodych. Więcej o właściwym odżywianiu suk w tym szczególnym okresie można dowiedzieć się ze strony https://wiecejnizkarma.pl/advices/przygotowanie-do-krycia/

Najlepszy czas na pierwszKiedy suczka jest gotowa na krycie? Porady hodowcye krycie psa

Do pierwszego krycia suki może dojść w momencie, kiedy zwierzę skończy przynajmniej rok, drugim warunkiem jest wystąpienie normalnej, pełnej cieczki. U psów do cieczki dochodzi zwykle 2 razy w ciągu roku, czasem częściej. Hodowca, który planuje rozmnażać zwierzęta, powinien bacznie obserwować cieczkę u psa — samica jest gotowa na krycie po upływie 11 - 14 dni od momentu wystąpienia cieczki. W niektórych przypadkach zaleca się przeprowadzić profesjonalne testy hormonalne w gabinecie weterynaryjnym. Do zapłodnienia może dojść już podczas pierwszego krycia suki, może się jednak zdarzyć, że potrzebne będą kolejne spotkania psów.

O czym pamiętać podczas spotkania psów?

Pierwsze krycie suki powinno być poprzedzone spotkaniem z reproduktorem, najlepiej, aby do kontaktu doszło na terenie, który znany jest samcowi. Krycie na terenie nieznanym reproduktorowi może zakończyć się fiaskiem, jest to związane ze stresem, który zwierze może odczuwać. Spotkania można powtarzać, aby psy czuły się komfortowo w swoim towarzystwie. Najlepiej zainicjować wspólną zabawę zwierząt, może to być także spacer. Agresywne zachowanie psów na pierwszych spotkaniach może być sygnałem dla hodowcy, że należy poszukać innego partnera do krycia suki. Warto pamiętać, że po stosunku zwierząt, suczkę należy zabrać do domu — nie powinna oddawać moczu przez najbliższe pół godziny.