Gra na instrumencie to marzenie nie tylko niejednego dziecka, ale również osób dorosłych. Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak warto się do niej odpowiednio przygotować. Na początek najlepiej zastanowić się, jaki instrument jest tym wymarzonym oraz tym, z którym najszybciej się oswoimy. Sporo osób na pierwszy ogień wybiera naukę gry na gitarze - instrumencie popularnym i lubianym. Jak zatem zabrać się do nauki i o czym warto pamiętać na samym początku?

Na początek instrument

Nauka gry na gitarze nie morze rozpocząć się bez instrumentu. Na początek, kiedy nie jesteśmy pewni, czy to jest właśnie to, czego szukamy, warto instrument wypożyczyć lub pożyczyć od znajomych. Jeśli jednak od razu wiemy, że to jest to, można pokusić się o zakup instrumentu. Naukę najlepiej zacząć od gitary akustycznej lub klasycznej. Nieco lepszym wyborem będzie gitara klasyczna, która posiada nylonowe struny. Jest to ważne dla początkujących graczy, gdyż dzięki temu opuszki palców nie będą boleć. Jeśli do nauki ma być wykorzystany starszy instrument, warto wcześniej wymienić struny i sprawdzić, czy wszystkie elementy znajdują się na swoim miejscu. Pozwoli to na uniknięcie zniekształceń i czerpanie pełnej radości z nauki gry na gitarze.

Kursy gry na gitarze

Nauka gry na gitarze może odbywać się właściwie na dwa sposoby. Pierwszy z nich to regularne lekcje z nauczycielem. Niekoniecznie musi to być osoba zajmująca się tym profesjonalnie. Obecnie tego typu lekcji udzielają m.in. członkowie zespołów czy pasjonaci gry na tym instrumencie. Zaletą tego typu nauki jest fakt, iż można sporo zaczerpnąć od prawdziwych pasjonatów a nauka gry na gitarze jest przy okazji ciekawą przygodą.
Kolejny sposób na naukę to wykorzystanie kursów dostępnych online. Do dyspozycji jest tutaj kilka rodzajów - od przewodników w formie e-booków po kursy w formie krótkich filmików. W takim przypadku pojawia się jedna trudność - motywacja do regularnej nauki oraz samodzielne mierzenie swoich postępów. Ze względu właśnie na te aspekty, forma kursów internetowych zdecydowanie lepiej sprawdzi się u osób dorosłych niż u dzieci.
Chcąc rozpocząć nauką gry na gitarze warto wcześniej podjąć krótkie zaznajomienie się z tematem. Przejrzeć kursy dostępne w internecie, sprawdzić dostępność nauczycieli w okolicy i przede wszystkim wybrać instrument skrojony do naszych wymagań i umiejętności. Jeśli takie krótkie przygotowanie zostanie przeprowadzone w rzetelny sposób, nauka będzie czystą przyjemnością, a kolejna wizyta u nauczyciela gry na instrumencie nie będzie przykrym obowiązkiem.