Sposób wykonania wielu budynków mieszkalnych sprawia, że są to obiekty niezwykle akustyczne. Kupując mieszkanie w takim budynku, jeśli nie chcemy słyszeć tego, co sąsiedzi robią za ścianą i jednocześnie sami nie chcemy być słyszani przez sąsiadów, przynajmniej część ścian w mieszkaniu powinniśmy wygłuszyć przeznaczonym do tego celu materiałem. Najlepszym wyborem będą nowoczesne panele akustyczne, które przykleja się bezpośrednio do ściany i w ten sposób się ją wygłusza. Do wygłuszania ścian można używać również korka i innych materiałów tłumiących dźwięki.

Izolacja akustyczna domu

W przypadku domów jednorodzinnych najprostszym sposobem ich wygłuszenia jest wykonanie profesjonalnej izolacji termicznej. Zarówno styropian, jak i wełna mineralna pomogą w wygłuszeniu domu. Jeśli jednak naszym priorytetem jest izolacja akustyczna, najlepszym materiałem będzie wełna. Przy wykorzystaniu wełny mineralnej izolujemy zarówno ściany, jak i dach. W ten sposób dźwięki zewnętrze zostają wytłumione i wnętrze domu staje się niezwykle ciche. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, sięgając po wysokiej jakości okna i drzwi, które również pomogą w wyciszeniu wnętrza. Jeśli jedna strona domu jest bardziej akustyczna niż inne (znajduje się od strony drogi), można dodatkowo skusić się na profesjonalne panele akustyczne, które instalujemy wewnątrz – na wybranej ze ścian. Możecie kupić je m.in. na stronie https://www.bitmat.pl/pl/c/Panele-akustyczne/91.

panele akustyczneIzolacja akustyczna mieszkania

W przypadku nowych mieszkań w budynkach wielorodzinnych problemem nie jest brak zewnętrznej warstwy izolacji termiczno-akustycznej, a duża akustyczność wewnętrzna – nie słyszymy hałasów z ulicy, ale słyszymy, co sąsiad mówi za ścianą. W tego typu sytuacjach zastosowanie dodatkowej warstwy izolacji w postaci styropianu czy wełny mineralnej od wewnątrz nie ma najmniejszego sensu – w znaczący sposób zmniejszyłby się metraż naszego mieszkania. Jedynym sensowym rozwiązaniem wydaje się zatem montaż paneli akustycznych, korka lub innego materiału wyciszającego dźwięki. Taki materiał kładziemy na najbardziej akustycznych ścianach (ściany sąsiadujące z drugim mieszkaniem) i w ten prosty sposób zyskujemy wyższy komfort akustyczny w mieszkaniu. Panele akustyczne możemy wspomóc, ustawiając na wybranej ścianie meble, które również pochłoną część dźwięków, a także inwestując w ciężkie zasłony lub inne tekstylne osłony okienne, które charakteryzuje duża zdolność do rozpraszania i pochłaniania dźwięków. Jeśli masz dość głośnych sąsiadów, zakup i montaż paneli akustycznych, wyłożenie najbardziej akustycznej ściany korkiem lub ustawienie na tej ścianie wysokiej meblościanki, przynajmniej w pewnym stopniu rozwiąże Twój problem.