Nie ulega wątpliwości, że schody wewnętrzne są elementem niezbędnym w budownictwie, które mają więcej niż jedną kondygnację. Jeżeli na ten cel mamy mało miejsca, a jednocześnie zależy nam na tym, aby nasze wnętrza były funkcjonalne, jednocześnie nie ponosząc przy tym dużych kosztów, to wówczas nie pozostaje nam nic innego jak pójść na kompromis. Zatem, koniecznie musimy wiedzieć czym się kierować, jeżeli chcemy wybrać najlepsze schody wewnętrzne.

Schody wewnętrzne i ich podział ze względu na konstrukcję

Głównym kryterium, jeżeli chodzi o podział schodów wewnętrznych jest ich konstrukcja. Powinniśmy wybrać odpowiednie schody, już w momencie kiedy projektujemy dom, ostatecznie kiedy już przystępujemy do jego budowy. Naprawdę bardzo ciężko będzie nam zaprojektować odpowiednie schody wewnętrzne, jeżeli wszystko jest już gotowe. Ograniczeniem będzie nie tylko przestrzeń, ale również na przykład rozmieszczenie pomieszczeń. Zdecydowanie najczęściej spotykane schody, to schody wewnętrzne jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe, jak również łamane. Zdecydowanie najtańsze i przy tym również najprostsze jeżeli chodzi o konstrukcję, są schody jednobiegowe. Nie mają one spocznika, także mogą mieć z nimi problem osoby starsze, chore, jak również dzieci.

Schody wewnętrzne jednobiegowe

Schody jednobiegunowe, to schody które mają jeden prosty zbieg. Składają się one ze stopni, które mają jednakową szerokość. Wbrew pozorom, ta właśnie konstrukcja może zabierać bardzo dużo miejsca, dlatego też nie będzie dobrym rozwiązaniem w wypadku pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. Natomiast, doskonale sprawdzą się w domach o niskich kondygnacjach, gdzie jest bardzo duży salon. Wtedy będą stanowiły doskonałe uzupełnienie aranżacji wnętrza. Ponadto, schody jednobiegowe, będą doskonałym połączeniem parteru z antresolą, co jest w ostatnim czasie niezwykle popularne. Przy tym, koniecznie musimy mieć na uwadze, że ten typ konstrukcji, wymaga wykorzystania nieparzystej liczby schodów, ponieważ zapobiegnie to nieprzyjemnemu stąpnięciu, kiedy wejdziemy na górę.

Schody wewnętrzne proste z jednym zabiegiem

Tym, co wyróżnia proste schody z jednym zabiegiem, jest to że w dolnej części znajduje się kilka stopni zabiegowych. Na pozostałą część składają się schody, które tworzą prosty bieg. Ich rozmiar jest podobny, co rozmiar schodów wewnętrznych jednobiegowych, jednakże ze względu na swój charakterystyczny kształt, schody te lepiej wykorzystają ograniczone miejsce. Dlatego też, to właśnie rozwiązanie doskonale sprawdzi się nie tylko w dużych, ale również w mniejszych pomieszczeniach.