Scrapbooking staje się coraz popularniejszy wśród osób, które lubią zajmować się rękodziełem. Wymaga jedynie odpowiednich materiałów oraz odrobiny wyobraźni, a możemy dzięki niemu stworzyć ciekawe ozdoby, kartki czy nawet pamiątkowe albumy dla siebie, bliskich czy potencjalnych klientów. Aby jednak się tym zająć, musimy wiedzieć, jak dobierać narzędzia pracy.

W scrapbookingu mamy ich całkiem sporo, począwszy od kolorowych kartek ozdobnych i serwetek, skończywszy na scrapkach czy farbach do różnych powierzchni. Niemniej istotne są stemple do scrapbookingu, które pozwalają nam odbijać rozmaite wzory na materiałach takich jak szkło, metal, drewno czy w końcu papier. Jak wybrać stemple, aby zadowalały nas jakością?

Stemple gumowe

Dzieci przy zabawiePodstawowe stemple do scrapbookingu to produkty gumowe, na których wycinany jest konkretny wzór. Zazwyczaj można je kupić zarówno w samych, gumowych płatkach z wytłoczonymi wzorami, jak również już z doczepionym gryfem. Są najpopularniejsze i bez większego problemu zamówimy je również we własnym, samodzielnie wykonanym wzorze. Są jednak również – zwłaszcza gdy zdecydujemy się na wersje z drewnianymi gryfami – najbardziej kosztowne ze wszystkich produktów tego rodzaju. Gumowe stemple do scrapbookingu z tradycyjnymi gryfami mogą również sprawiać problemy przy przechowywaniu, zwłaszcza że bywają po prostu bardzo duże. W takim przypadku warto zainwestować w miejsce do ich przechowywania. Dlaczego więc tak często się z nich korzysta? Dają bardzo precyzyjne odbicie wzorów i można z nich wykonać małe dzieła sztuki. Dodatkowo wyróżniają się wyjątkową trwałością.

Stemple akrylowe

O wiele tańszą alternatywę stanowią akrylowe stemple do scrapbookingu. Są one zazwyczaj dostępne pojedynczo albo w całych bloczkach tematycznych. Pakowane są między dwie folie, które na czas odciskania wzoru należy zdjąć. Oczywiście, z uwagi na zwykle małe rozmiary dobrze jest takie stemple założyć na jakiś rodzaj gryfu – zazwyczaj jest to specjalny akrylowy bloczek. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena stempli i łatwość ich przechowywania – są małe i niewiele grubsze od brystolu. Z drugiej strony akrylowe stemple do scrapbookingu są również o wiele mniej wytrzymałe aniżeli te gumowe; mogą z czasem robić się kruche, co uniemożliwia ich odbijanie. Przestają się również przyklejać do bloczków, przez co trzeba stosować dodatkowe metody, np. klej wodny.

Dobór stempli do scrapbookingu jest istotny z uwagi na wygodę i jakość wykonania rękodzieła. Prócz wspomnianych rozwiązań można zainwestować też np. w wałki z wzorami, które pozwalają tworzyć pasy odbitek o różnej szerokości i długości w kilka chwil.