Jeszcze kilkadziesiąt lat temu każda gospodyni dbała o domowe obrusy ze szczególną troską, zwłaszcza że często były użytkowane na co dzień, a w domu nie było ich zbyt wiele. Dziś obrusy można kupić w dość niskich cenach, jeśli nie zależy nam na szlachetnym materiale. Jeśli jednak wybierzemy obrus lniany, to warto zadbać o niego należycie, aby służył nam przez wiele lat. Obrusy wykonane w stu procentach z lnu są dość kosztowne, ale warto pamiętać, że jest to naturalny, bardzo szlachetny materiał. W związku z tym dobrze jest dbać o takie tekstylia w sposób adekwatny do ich potrzeb; w przeciwnym wypadku mogą szybko stać się bezużyteczne czy po prostu nieestetyczne. Zadbane, będą doskonałą ozdobą stołu na co dzień i od święta. Obrusy lniane kupicie m.in. na stronie https://e-obrus.pl/pol_m_Obrusy-Haftowane_Obrusy-haftowane-Lniane-i-Bawelniane-153.html.

Używanie jest wskazane

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że obrus lniany uwielbia być używany. Włókna lnu najlepiej funkcjonują w przypadku, gdy fundujemy im regularne wietrzenie związane z użytkowaniem, ale również pranie, które pozwala nawilżyć włókna i odświeżyć je. Jeśli przechowujemy obrus przez jakiś czas, musimy pamiętać o regularnym go odświeżaniu i wietrzeniu, ale to nie wszystko. Niewskazane jest przechowywanie obrusów lnianych w workach foliowych czy opakowaniach, bo materiał, jak zostało wspomniane, musi oddychać. Dobrym pomysłem będzie natomiast lniany albo bawełniany woreczek. To bardzo istotne, bo mało używany, a przechowywany bez dostępu powietrza obrus lniany będzie kruszał – włókna staną się bardzo delikatne i podatne na zniszczenie.

obrusy lnianeJak prać i prasować?

Niemniej ważne jest pranie i prasowanie obrusów lnianych. Bez większych problemów możemy wrzucić obrus do prania w klasycznej pralce, choć oczywiście, jeśli posiadamy na to czas, dobrym pomysłem będzie pranie ręcznie. Wyjątek stanowią obrusy, w przypadku których producent zaznacza, że obrus należy prać ręcznie. Temperatura prania powinna być adekwatna do zabrudzeń i materiału; przy dużych zabrudzeniach i obrusie wykonanym w 100% z lnu możemy pozwolić sobie na pranie nawet w temperaturze 90 stopni. Jeśli jednak obrus posiada domieszki, to pozostaje nam do nich dostosować temperaturę prania. Po praniu wskazane jest użycie naturalnego krochmalu, który pozwoli nieco zadbać o włókna lnu. Aby obrus dobrze się prasował, musimy go najpierw solidnie wysuszyć, najlepiej bez zagnieceń; następnie lekko spryskać wodą i na ok. dobę zamknąć w foliowym opakowaniu. To lekko zmiękczy obrus i pozwoli go potem wyprasować – w wysokiej temperaturze, na miękkim podłożu i zawsze po lewej stronie!