Kabel diagnostyczny to właściwy przewód, który zapewnia połączenie się z komputerem pojazdu przy wykorzystaniu choćby komputera stacjonarnego czy laptopa. W zestawie odnajdziemy kabel diagnostyczny włączany do laptopa przy wykorzystaniu przewodu USB i płytę CD, na której odnajdziemy właściwe oprogramowanie, które zapewni przeprowadzenie diagnostyki komputerowej samochodu. Zakupem interfejsu diagnostycznego powinny być zainteresowane osoby, które mają własny garaż lub miejsce pod domem oraz dysponują zarówno wytrwałością, jak i również większą ilością czasu, który mogą poświęcić na wykonanie diagnostyki komputerowej samochodu.

Kabel diagnostyczny

Kabel diagnostyczny – co to takiego? Narzędzie to ma całe bogactwo wykorzystań. Pozwoli ono zarówno na czytanie kodów błędów skutkującym zapalaniem się na desce rozdzielczej kontrolki „check engine” lub powodujących zapalenie się pozostałych kontrolek sygnalizacyjnych, jak również eliminowanie błędów w pamięci regulatora samochodu lub szukanie zużycia paliwa i parametrów napędu, systemu wydechowego czy składu kompozycji paliwowo-powietrznej.
Kabel diagnostyczny potrzebuje współpracy z danym narzędziem oraz przeznaczonym dla niego oprogramowaniem badawczym. Może to być komputer (stacjonarny czy laptop) z systemem operacyjnym Windows lub smartfon czy tablet z systemem Android oraz systemami komunikacji radiowej Wi-Fi czy Bluetooth. Możliwości technologiczne przewodów są uzależnione od jakości oraz możliwości wykorzystanego oprogramowania. Odpowiednie programy płatne (ceny od 70 zł wzwyż) pozwolą na czytanie kodów błędów, natomiast również na usuwanie ich z pamięci RAM komputera samochodu.

Czym jest kabel diagnostyczny?Do czego służy kabel diagnostyczny?

Kabel diagnostyczny to wyjście dla kierowców, którzy niepokoją się zapalającymi się kontrolkami oraz pragną zrozumieć ich znaczenie. Z tego sprzętu z pewnością będą również zadowoleni użytkownicy, którzy spędzają długie godziny przy własnym aucie czy osoby interesujące się motoryzacją oraz ciekawostkami technicznymi. By stworzyć własnoręczne badanie auta, potrzebne jest zlokalizowanie gniazdka systemu badawczego OBD2.

Jak skonstruowany jest kabel diagnostyczny?

Są dwie grupy kabli diagnostycznych – przewodowa oraz bezprzewodowa. Znaczną częścią narzędzia jest prostokąt z tworzywa sztucznego, w którym znajduje się wtyczka, przeznaczona do przechowywania w samochodowym gniazdku OBD2. Na skrzynce narzędzia zlokalizowane są także diody kontrolne zapalające się po podłączeniu. W wersji radiowej w urządzeniu znajduje się przekaźnik Wi-Fi czy Bluetooth.