Pojemniki do pakowania żywności na wynos są niezbędnym wyposażeniem każdego lokalu gastronomicznego. Wykorzystuje się je powszechnie zarówno w restauracjach, jak i cukierniach. Właściciele coraz częściej decydują się na opakowania eko. Ze względu na zmieniające się przepisy, niektóre elementy jednorazowego użytku zostały już całkowicie wyparte przez ekologiczne zamienniki. Dlaczego wybór biodegradowalnych wersji wszystkich używanych pojemników może okazać się opłacalny?

Środowisko, skuteczność i zadowolenie klientów

Ekologiczne opakowania tworzone są zazwyczaj z naturalnych surowców roślinnych. Możliwy jest zakup pojemników wykonanych między innymi z trzciny cukrowej lub materiałów pozyskiwanych z kukurydzy. Wiele naczyń powstaje również z wykorzystaniem niebarwionej tektury, często z recyklingu. Powszechnie wykorzystywane dotychczas plastikowe opakowania zaśmiecają planetę przez wiele lat. Opakowania eko można kompostować lub poddawać obróbce i wykorzystywać ponownie. Wiele spośród roślinnych naczyń rozkłada się w czasie krótszym niż 90 dni i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.
Wiele osób obawia się, że papierowe pojemniki mogą być mniej szczelne i nie nadawać się do przenoszenia gorącej żywności. Dzięki rozwojowi branży i ciągłemu ulepszaniu formuł produkcji, dostępne na dzisiejszym rynku biodegradowalne opakowania są równie skuteczne, jak wersje plastikowe. Dzięki wykorzystaniu naturalnych surowców, zastosowanie eko opakowań minimalizuje ryzyko przedostawania się do żywności toksycznych substancji. Coraz większa grupa konsumentów zdaje sobie sprawę z wagi ochrony środowiska i korzyści płynących z wykorzystania biodegradowalnych materiałów. Rodzaj oferowanych przez dany lokal pojemników na żywność ma dla klientów duże znaczenie.

Czy warto zdecydować się na ekologiczne opakowania?Korzyści ekonomiczne

Opakowania eko powstają z uwzględnieniem świadomego zarządzania zasobami. Oznacza to, że ich twórcy przywiązują wagę do oszczędności wody i prądu. Takie podejście pozwala obniżyć koszty produkcji. Jeszcze do niedawna biodegradowalne pojemniki stanowiły droższą alternatywę dla plastikowych opakowań. Dziś, dzięki coraz większemu zainteresowaniu produktami, ich ceny nie są już tak wysokie. Redukcja kosztów produkcji wpływa również na wartość produktu końcowego.
Wybór pojemników z naturalnych surowców niesie za sobą wiele korzyści. Dobra jakość łączy się z ochroną środowiska i zadowoleniem klientów. Dzięki prężnemu rozwojowi ich produkcji, każdy lokal bez problemu odnajdzie odpowiednią dla siebie ofertę.