Pod koniec roku w sklepach można znaleźć wiele akcesoriów odzieżowych na zimę. Poza rękawiczkami czy szalikami, kluczową rolę odgrywają jednak nakrycia głowy. To bardzo ważny element zimowej garderoby, z którego wszyscy powinni korzystać. Jak wybrać jednak odpowiedni wariant takiej czapki?

Dlaczego nakrycie głowy jest tak istotne?

Czapki zimowe

Wiele osób unika noszenia czapek, gdyż uważają to za rozwiązanie niekomfortowe i mało stylowe. Tymczasem obecnie dostępnych jest wiele wygodnych, ale i modnych wariantów nakryć głowy, które mogą być cennym dodatkiem do codziennych stylizacji. Przede wszystkim chodzi jednak o ochronę zdrowia, gdyż to właśnie przez głowę ucieka z ludzkiego ciała wiele ciepła. Narażenie tej części ciała na wiatr i mróz może się przyczynić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, zapalenie uszu czy zatok, a nawet grypa i inne poważniejsze choroby. Dodatkowo taka osłona pozwala również chronić włosy, które mogą ulegać wysuszeniu, a przez to niszczeniu, właśnie wskutek ekspozycji na chłodne powietrze. Z tego względu czapki zimowe powinny być obowiązkowym elementem garderoby, który przy okazji może być bardzo modnym dodatkiem.

Materiał

Na rynku dostępne są czapki zimowe wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne są te wełniane, które wykazują dobre właściwości termoizolacyjne - gwarantują ciepło, a przy nieco luźniejszym tkaniu, będą też w pełni komfortowe. Niektórzy producenci korzystają też ze specjalnej wełny Merino, która zapewnia jeszcze większą izolację cieplną i do tego wysoką odporność na wodę. W celu uzyskania większej trwałości i elastyczności, do czapek dodawane są też domieszki sztucznych materiałów, takich jak akryl. Sporą popularnością cieszą się również czapki polarowe, które są lekkie i przyjemne w dotyku, a przy tym pozwalają oddychać skórze głowy. Są one zalecane zwłaszcza w kontekście uprawiania zimowych sportów na świeżym powietrzu.

Popularne modele

Także czapki zimowe występują w różnych wariantach, co pozwala dobrać model, który najbardziej odpowiada preferencjom danej osoby. Dużym uznaniem cieszą się uszatki, a więc wersje, które poza głową, chronią także kark i szyję. Takie nakrycia głowy są przy okazji bardzo modne i pasują do różnego rodzaju okryć wierzchnich, więc są niezwykle uniwersalne. Ciekawym rozwiązaniem są modele zwane smerfetką, które są luźno tkane, lecz jednocześnie zapewniają dobre właściwości termoizolacyjne. Ich przedłużona forma pozwala na uzyskanie ciekawego efektu i jest również dużym plusem, przy obfitych fryzurach. Nieodmienną popularnością cieszą się także czapki zimowe z pomponem, występujące w wielu wzorach i kolorach, dzięki czemu może to być bardzo ciekawy dodatek do stylizacji.