Coraz więcej dzieci woli spędzać wolny czas przed komputerem, niż na dworze na zabawach z rówieśnikami. Może to w rodzicach i opiekunach leży wina, iż nie motywują najmłodszych do zabaw na świeżym powietrzu, a za to przytakują wielogodzinnemu przesiadywaniu przy grach komputerowych. Jeśli jest się szczęśliwym posiadaczem domu z ogrodem, to tym bardziej powinno się pokazać dziecku ciekawe alternatywy na czas spędzony na świeżym powietrzu: zabawki ogrodowe i ciekawe, rodzinne gry.

Aktywny czas w ogrodzie

Zabawy i gry, które pomogły by zaktywizować najmłodszych trzeba dostosować do wieku, ale taką alternatywę trzeba pokazywać już od najmłodszych lat. Ogród i zabawa idą ze sobą w parzę i aż się prosi, aby dziecko swoje beztroskie lata spędzało właśnie na świeżym powietrzu. Zabawki ogrodowe i różne inne akcesoria i gry pozwolą spędzić ten czas aktywnie i kreatywnie.

Zabawy w ogrodzie dla dzieci już od 2 roku życia

Pamiętaj, aby zabezpieczyć swój ogród od roślin czy pnączy, by zapewnić im porost, a dziecku bezpieczeństwo. Maluchy poznają świat przez dotyk, więc w dziecięcym kąciku powinny znaleźć się huśtawki, zjeżdżalnie, baseny z kulkami to popularne zabawki ogrodowe, które cieszą się niesłabnącą popularnością. W ogrodzie nie może zabraknąć piaskownicy, która doskonale rozwija wyobraźnie i manualne zdolności. Maluch może lepić tam nie tylko popularne babki z piasku, ale tworzyć fortyfikacje i budowle. To dla niego długie godziny świetnej zabawy. zabawki ogrodoweJeśli masz możliwość, to stwórz swojemu dziecku „domek na drzewie”. Oczywiście, nie musi on być rozumiany w sensie dosłownym, bo na ogrodowych – zazwyczaj owocowych drzewach – trudno jest postawić taką konstrukcję. Dlatego można skorzystać z gotowych domków, bądź zrobić taki samemu. Taki domek to marzenie każdego dziecka i własny kąt do magicznej zabawy. Zamiast domu dziecku możesz także stworzyć namiot z użyciem prześcieradła. Nie zapominaj także o tradycyjnych zabawach w chowanego, gonionego, czy ciuciubabkę. To integracyjne gry, które nieco odchodzą do lamusa, a które do zabawy motywują całą rodzinę. W ogrodzie wykorzystuj ponadto jak najwięcej naturalnych i prostych przedmiotów, takich jak wspomniane prześcieradła, kartony, pieńki od drzewa, bo z ich pomocą można stworzyć fajne tory przeszkód.

Ucz odpowiedzialności

Zabawki ogrodowe dają wiele radości, ale dobrym zajęciem dla dziecka może być też pierwsze, ogrodnicze doświadczenie. Zasadź wspólnie ze swoim dzieckiem kwiaty, rośliny, czy owoce i pozwól mu opiekować się zasadzonym nasionkiem. Ogród daje możliwości edukacyjne, a przy tym uczy odpowiedzialności i szacunku do przyrody.