Wydawać by się mogło, że współcześnie nikomu nie są potrzebne regały na książki. Przecież wszystko jest w internecie i ewentualnie w bibliotekach. Jednak prawdą jest, że książki w wydaniu papierowym zawsze będą miały swoich gorących zwolenników. Dlatego praktyczne witryny na książki, które są dodatkową ozdobą wnętrza, bywają przedmiotem marzeń każdego bibliofila. Dla takich osób książki posiadają ponadczasową wartość, dlatego ważne jest, aby miały one odpowiednią ekspozycję. Takie królestwo książek warto mieć cały czas pod ręką, aby w wolnej chwili móc sięgać po ulubione tytuły.

Jak wybrać praktyczny regał na książki?

Dla każdego to pojęcie będzie oznaczać co innego. Jedni wolą stylowe biblioteczki, pasujące do reszty mebli w domu, a inni decydują się na proste witryny na książki bez zbędnych ozdobników. Zdarzają się też wręcz kilometrowe, pojedyncze półki, zawieszone na całej długości mieszkania, jak też wymyślne narożniki w każdym kącie. W tym wszystkim istotne jest jednak, żeby regał na książki był przeznaczony tylko na tomy, bez dodatkowych przestrzeni dla zagracających bibelotów. Wtedy jest to miejsce odpowiednie dla zgromadzonej kolekcji dzieł.

Planując domową bibliotekęNie tylko ciężar gatunkowy

Przy planowaniu biblioteki, zwłaszcza robionej na zamówienie, warto wziąć pod uwagę ciężar księgozbioru. Średniej wielkości książka w twardej oprawie może ważyć nawet pół kilograma. Tak więc dziesięć tomów to już odpowiednio pięć kilogramów. Warto o tym pomyśleć planując rozmiar i rozstaw półek. Istotna jest też ich grubość. Dlatego też należy unikać półek dłuższych niż osiemdziesiąt centymetrów. Istotne jest również odpowiednie mocowanie. W przeciwnym razie grozi to wygięciem półek, co nie wygląda dobrze. Zamawiając regał do własnej biblioteki na wymiar, dobrze jest pogrupować swój księgozbiór według wielkości tomów i uwzględnić to przy projektowaniu rozstawu półek.

Najlepsze miejsce na domową bibliotekę

Czytanie książek na ogół kojarzy się w relaksem i właśnie to należy wziąć pod uwagę, gdy planujemy miejsce dla witryn z książkami. Ustawiając witryny na książki w salonie, nadajemy mu elegancki, ale też majestatyczny charakter. Ponadto nasz bogaty księgozbiór świadczy o naszych zainteresowaniach. Biblioteczka ustawiona w sypialni może mówić o tym, że uwielbiamy czytać do poduszki. Regał na książki w pokoju dziecka uczy go porządku i od najmłodszych lat oswaja je z literaturą. W zasadzie każde pomieszczenie nadaje się do gromadzenia książek. Nawet w kuchni można umiejscowić specjalną półkę, na której ustawimy ulubione książki kucharskie i te o zdrowym stylu życia.