Skandynawia – piękna,chociaż i wymagająca kraina. Jest domem dla bardzo praktycznych ludzi, jednak jednocześnie wyczulonych na surową urodę przyrody. To właśnie tutaj narodził się styl wystroju wnętrz, znany dziś jako "skandynawski".Charakteryzuje go prostota, choć to właśnie w niej tkwi jego urok. Jest nowoczesny, chociaż jednocześnie mocno zakorzeniony w tradycji Skandynawów. Jest pełny uroku, chociaż jednocześnie wyjątkowo funkcjonalny. Połączenie tych niezwykłych cech sprawiło, że styl skandynawski szturmem wziął świat wystroju wnętrz i od kilku lat jest właściwie dominującym trendem. Do tego stopnia, że nawet w mieszkaniach, które nawet nie są w całości zaprojektowane po skandynawsku można znaleźć meble w północnym stylu – krzesło Kris, fotel Uszak czy charakterystyczna sofa.

Urok prostoty

Meble pochodzące z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii pojawiły się na światowym rynku w latach czterdziestych ubiegłego wieku. Od mniej więcej tamtego czasu Skandynawia stała się znanym na całym świecie centrum zarówno masowego, jak i awangardowego designu - a zwłaszcza wspomnianych wcześniej mebli. Natomiast w ciągu ostatnich dwudziestu lat skandynawski styl stał się najchętniej wybieranym designem wnętrz, a krzesła Kris pojawiają się nie tylko w większości mieszkań, ale również w przychodniach lekarskich, hotelach czy też placówkach bankowych. Z czego może wynikać tak wielka popularność tego stylu?

Oaza spokoju

Prawdopodobnie z tego, że w dzisiejszym, intensywnym stylu życia, większość ludzi chce stworzyć w swoim mieszkaniu ostoję spokoju. Miejsce, w którym można łatwo się zrelaksować i wyciszyć. Nie chcą jednak iść na kompromis, jeżeli chodzi o funkcjonalność i nowoczesność ich mieszkań. Skandynawskie meble od zawsze były lekkie i przyjemne dla oka, oferując proste, czyste linie z jednoczesnym naciskiem na ergonomię. krzesło krisTo, w połączeniu z jasnymi odcieniami popularnego w tym stylu drewna i neutralną paletą kolorów, pomaga stworzyć przestrzeń w wyszukanym stylu, ale jednocześnie niezwykle komfortową. Jako przykład wystarczy wziąć wspominane już wcześniej krzesło kris. Skandynawskie meble są zaprojektowane z myślą o stylu, ale także w jakimś konkretnym celu. Ich projektanci dbając o piękno, zawsze mają na uwadze praktyczną funkcję obiektu. Chodzi o elegancki minimalizm. Niechlujny design, oszczędny w kształtach, które podkreślają jakość wykonania. To po prostu styl na miarę naszych czasów i nie zanosi się, aby prędko miało się to zmienić – no i dobrze!