Inwestorzy budując dom mieszkalny wkładają wiele wysiłku i pracy w jego urządzenie i dekorację. Często jednak nie zdają sobie sprawy, iż równie ważnym aspektem, z którym przyjdzie im się zmierzyć, jest właściwe zaaranżowanie działki wokół budynku. Prace związane z zagospodarowaniem terenu możemy zlecić specjalistycznym firmą, zajmującym się aranżacją ogrodu. Możemy również sami podjąć się tego zadania. W obydwu przypadkach celem jest stworzenie wymarzonego ogrodu w którym, w wolnych chwilach będziemy mogli się zrelaksować, jak również spotkać z przyjaciółmi. Takie miejsce spotkań, najczęściej zostaje urządzone na tarasie lub w ogrodowej altanie.

Jak zaaranżować taras istniejący przy budynku mieszkalnym?

Jednym z kluczowych rozwiązań architektonicznych, realizowanych najczęściej z obiektem mieszkalnym, jest taras. Istnieje wiele możliwości technicznych na jego wykonanie. Od tradycyjnych tarasów betonowych, wyłożonych płytkami, poprzez te z kostki brukowej. W ostatnim czasie, dużą popularność zyskują również tarasy wykonywane z drewna egzotycznego. Niezależnie od sposobu realizacji, taras sam w sobie nie pełni jeszcze funkcji wypoczynkowej. Musimy urządzić go we właściwy sposób tak, by każdy z domowników mógł w z niego w pełni korzystać. Niezbędne elementy, które powinny znaleźć się na tarasie, szczególnie tym usytuowanym od południowej lub zachodniej strony świata, to duży parasol lub markiza chroniąca nas przed promieniami słonecznymi. Ponadto, nie możemy zapomnieć o komplecie wypoczynkowym, w skład którego mogą wchodzić meble plastikowe, metalowe lub drewniane, duży stół, kanapa oraz leżaki. Oczywiście, ilość elementów będzie zapewne dostosowana do rozmiarów i kształtu naszej budowli.

meble plastikowe na tarasJeśli nie taras, to co?

Kolejnym, interesującym pomysłem na urządzenie miejsca przeznaczonego do relaksu, będzie drewniana altana. Taki obiekt małej architektury, nie wymagający kosztownych fundamentów, może znaleźć się w dowolnym miejscu na działce. Możemy wybierać z szerokiej gamy produktów gotowych, dostępnych w większych sklepach budowlanych, jak również zamówić wykonanie takiego obiektu u stolarza. Drewniane altanki śmiało możemy ustawić na przygotowanym wcześniej utwardzeniu terenu, np. z kostki brukowej. Na rynku są dostępne również modele posiadające drewnianą podłogę. Popularnym rozwiązaniem, dla tego typu budowli ogrodowej, jest wykonanie ścianek bocznych w formie pergoli z donicą. Dzięki temu, nasadzona roślinność stworzy naturalną przesłonę i ochronę przez słońcem. Podobną funkcję do altany, może pełnić również zadaszenie, zrealizowane z metalowych słupów, zakotwionych w podłożu oraz przykryte dachem. W celu ukrycia się przez ciekawskimi spojrzeniami osób z zewnątrz, pomiędzy słupkami możemy rozwiesić płócienne zasłony. W tak przygotowanym miejscu, świetnie sprawdzą się meble plastikowe takie jak na stronie https://zielen24.pl/pol_m_Meble-ogrodowe_Meble-plastikowe-186.html lub drewniane leżaki, które dzięki górnej osłonie, będą dodatkowo chronione przez szkodliwym promieniowaniem UV. Tym samym, na długo zachowają swój pierwotny wygląd i żywe kolory.