Laptopy są proste w użytkowaniu i często nie zwracamy specjalnej uwagi na to jak z nich korzystamy. Tymczasem w takim urządzeniu znajduje się wiele stosunkowo delikatnych podzespołów, które przy niechlujnej obsłudze mogą ulec uszkodzeniu i wymagać wymiany. Oprócz tego można uszkodzić także zewnętrzne części. W takich sytuacjach konieczne są naprawy, które mogą zająć trochę czasu i przede wszystkim pochłonąć sporo pieniędzy. Na co zwrócić zatem uwagę?

Matryca i zawiasy

części LenovoPowszechnie spotykane problemy dotyczą elementów matrycy oraz zawiasów. Wynika to z faktu, że często zamykamy i otwieramy laptopa, lecz nie zawsze robimy to starannie. Zdarza się, iż trzaśniemy klapą od niechcenia, a sporym błędem jest również regularne przenoszenie otwartego urządzenia. Może to skutkować różnymi uszkodzeniami mechanicznymi, a wymiany tego typu elementów okazują się dość kosztowne, gdyż straty mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych.

Zalania i zabrudzenia

Wielu użytkowników wychodzi z założenia, że o laptopa nie trzeba w żaden sposób dbać, gdyż sam w sobie nie może się po prostu popsuć. Nie można jednak zapominać o czyszczeniu urządzenia, gdyż wszelkie zabrudzenia mogą przenikać do wnętrza sprzętu, a w nadmiarze przyczynić się do obniżenia jego wydajności i uszkodzeń. W pobliżu laptopa trzeba też bardzo uważać z wszelkimi napojami, gdyż zalanie jest jedną z najczęstszych usterek w kontekście tego typu urządzeń. Jest to również narażanie się na duży wydatek, gdyż części Lenovo takie jak podzespoły to w przypadku wymiany koszt przynajmniej kilkuset złotych, który może być znacznie większy, zależnie od tego jakie szkody zostały poczynione.

Ładowanie

Z pozoru ładowanie laptopa to bardzo proste zadanie, lecz także pod tym względem trzeba uważać. Chaotyczne i niedokładne wciskanie wtyczki, a co gorsza robienie tego na siłę, może skończyć się uszkodzeniem gniazda i samej ładowarki. W przypadku tych ostatnich należy też pamiętać by stosować tylko oryginalne modele, gdyż zamienniki stanowią ryzyko i mogą być niebezpieczne dla urządzenia. W najgorszym przypadku można wtedy uszkodzić nawet płytę główną komputera, a wtedy musimy się już liczyć z dużym wydatkiem.

Gdzie szukać części zamiennych?

Podczas kilkuletniego użytkowania laptopa prędzej czy później dojdzie do sytuacji w którejś coś się zepsuje - może to być skutek błędu użytkownika lub po prostu zużycia się danych części. Najlepiej skorzystać wtedy z serwisu napraw i często w takich miejscach można przy okazji kupić oryginalne zamienniki. Oczywiście części Lenovo czy innego renomowanego producenta może kupić również w firmowych sklepach tych marek, a także w większości oficjalnych sklepów zajmujących się komputerami. Dostępne są zwykle w punktach stacjonarnych i do zamówienia przez internet.