Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną aranżację swojego ogrodu. Wymaga to sporych nakładów pracy, dlatego warto zadbać o to, aby projektowane alejki i rabaty jak najdłużej zachowały nienaganny wygląd. W tym celu należy sięgnąć po profesjonalne materiały, wykorzystywane do tej pory głównie przez projektantów ogrodów. Dzięki nim ogród będzie prezentował się idealnie przez wiele sezonów.

Jak powstrzymać chwasty na długo

Do czego przyda się w ogrodzie agrotkanina?Brak odpowiedniego zabezpieczenia gleby pomiędzy roślinami powoduje szybki wzrost chwastów oraz ataki szkodników, takich jak krety. Ściółkowanie polega na wyłożeniu podłoża materiałem, który zahamuje chwasty, a jednocześnie jest obojętny dla gleby i przepuszcza wodę oraz składniki mineralne. W tym celu znakomicie sprawdzi się agrotkanina, nazywana również matą ściółkującą lub matą szkółkarską. Jest to materiał wykonany z polipropylenu, odporny na promieniowanie UV. Dzięki temu nie gnije i może służyć przez wiele sezonów. Dzięki ograniczeniu dostępu do światła, chwasty pod tkaniną obumierają. Po wyściełaniu podłoża, matę można pokryć korą lub kamieniami. Dodatkowe zalety ściółkowania to podniesienie temperatury gleby, co zapewnia lepszy wzrost roślin oraz ograniczenie stosowania środków chemicznych na chwasty, co ma duże znaczenie przy uprawie warzyw i owoców, na przykład truskawek.

Efektowne ścieżki i alejki

Poza zabezpieczeniem podłoża przed chwastami, agrotkanina sprawdzi się również przy aranżacji ogrodu, jako warstwa ochronna pod kamieniste alejki. Ściółkowanie podłoża pod różnego rodzaju gresy, żwir lub keramzyt powstrzymuje chwasty oraz ułatwia utrzymanie alejek w czystości, a także pozwala na łatwe zebranie kamieni w przypadku zmian w ogrodzie. Agrotkanina nadaje się również do wyściełania skarp, które ze względu na stromy spad trudno regularnie kosić. Zastosowanie maty eliminuje ten problem i zabezpiecza przed osuwaniem się ziemi. 

Nieograniczone możliwości aranżacji

Dzięki swojej wytrzymałość i szerokiemu wachlarzowi zastosowań, agrotkanina pozwala na realizowanie nawet najbardziej wyszukanych pomysłów na upiększenie ogrodu. Maty ściółkujące występują w różnych kolorach i gramaturach, a możliwość docięcia ich do każdego kształtu pozwala na dopasowanie do każdej aranżacji. Co ważne, można je położyć nie tylko przed obsadzaniem rabat, ale i wokół już rosnących krzewów. Jedyne, o czym należy pamiętać to odpowiednie przytwierdzenie materiału do podłoża. W tym celu wykorzystuje się specjalnie do tego przeznaczone kołki mocujące i haczyki dostępne w marketach budowlanych i sklepach z akcesoriami ogrodniczymi takimi jak np. https://alejka24.pl/pol_m_Agrotkanina-223.html.