Nowoczesne karnisze domowe są dzisiaj dostępne zarówno w wersji klasycznej, czyli takiej, w której firany przesuwa się ręką, jak i w wersji z napędem elektrycznym. Jakie są zalety tych drugich i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie do własnego mieszkania?

Karnisze z napędem - jak to działa?

Czym są karnisze elektryczne i jakie mają zalety?W odróżnieniu od klasycznych karniszy montowanych do ściany za pomocą metalowych rurek, karnisze elektryczne są o kilka stopni bardziej zaawansowane. Wyróżniają się zarówno ciekawszym designem i zamiast kółek i metalowego pręta mają specjalną szynę w designerskiej obudowie, jak i sposobem codziennego odsłaniania i zasłaniania firan. Najczęściej wybiera się do wnętrz z dużą ilością okien: domów o dużej powierzchni, posesji firmowych oraz biur, bo to tutaj optymalizacja i przyspieszenie zasłaniania okien ma dla właścicieli duże znaczenie.

Klasyczne karnisze elektryczne posiadają napęd z napięciem 24VDC lub 230V, dzięki któremu wystarczy użycie odpowiedniego pilota, kilka kliknięć i pojedyncze okna lub całe komplety okien w danym pomieszczeniu mogą być odsłonięte automatycznie. Sterowanie takiego karnisza opiera się na pilocie z przełącznikami, ale może być też połączone z tabletem, smartfonem czy nawet popularnymi smartwatchami. Są też wersje umożliwiające odsłonięcie karnisze gestem własnej ręki, co podoba się fanom filmów o całkowicie zautomatyzowanej obsłudze domu.

Codzienna automatyzacja i usprawnienie zarządzania światłem dziennym w domu

Można powiedzieć, że karnisze elektryczne są doskonałym dodatkiem do wszystkich systemów tzw. domów inteligentnych, które nasycone są elektroniką tak, by maksymalnie ułatwić właścicielom zarządzanie przestrzenią.

Najważniejszymi zaletami takich karniszy z napędem elektrycznym jest ich solidność, wytrzymałość i doskonałe zestrajanie się z wizualnym, nowoczesnym stylem wnętrza. Obudowy karnisze dostępne są w różnych kolorach, od barw intensywnych po chrom, połysk żelaza czy polerowaną stal. Prostota montażu takich karniszy również wpływa na ich funkcjonalność i szybkie przystosowanie tego systemu do danego mieszkania i trybu życia jego domowników. Karnisze można otwierać na własne życzenie (pilot lub gesty), albo na stałe zaprogramować o której godzinie mają się uruchomić, otworzyć czy zasłonić. Dodatkową zaletą jest ich płynne działanie i maksymalne wyciszenie tego procesu, co sprawia, że dźwięki przesuwanych firan nie budzą właścicieli i nie są powodem do przestraszenia się czy niepokoju domowych zwierząt.

Ten rodzaj karniszy jest doskonałą opcją na zautomatyzowanie sposobu odsłaniania okien.