Wzrost roślin jest podyktowany przez wiele czynników. Mówi się, że aby zapewnić roślinom dobra wegetację niezbędne są 3 czynniki: woda, światło i gleba. Jednak jesteśmy zdania, że warto dbać również o dodatki. Ponieważ one również przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności naszych roślin. Przykładem są wentylatory mieszające powietrze. Oto opis 3 wentylatorów o różnych cenach rynkowych. 

Tania półka cenowa

Cyrkulacja powietrza w ogrodnictwieW tej grupie znajdziemy wentylatory mieszające do 100 złotych. Na przykładzie sklepu dla ogrodnictwa podam, że tego produktu charakteryzują się niższą wydajnością. Jednak nadal spełniają swoje funkcje. A kluczową rolą zakupy wentylatorów jest obieg powietrza. Przykładowy wentylator poniżej 100 złotych może mieć napięcie sięgające 220 V / 240 V, 50 Hz. Jest jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń. Jego pobór mocy to zaledwie 5W. Warto wspomnieć, że zaczep wentylatora jest naprawdę funkcjonalny. Mały wentylator posiada specjalny klips, który pozwala na zamieszczenie wentylacji w różnych częściach szklarni. Sprzęt do obiegu powietrza w pomieszczeniu zamkniętym możesz zamontować na stole jak i na słupach konstrukcyjnych. Małe wentylatory są odpowiednie do stworzenia punktowych stanowisk wentylacji. 

Średnia półka cenowa

Cena wentylatorów w tym przedziale wynosi powyżej 100 do 150 złotych. W tym zakresie otrzymamy duży przedział pod względem konstrukcji. Możemy liczyć na wentylatory wiszące, stojące na ramie albo wentylatory mieszające stołowe (dostępne np. na stronie: https://www.top-growshop.pl/pol_m_Wentylacja-i-filtracja-powietrza_Wentylatory_Mieszajace-330.html). Wybór zależy od indywidualnych potrzeb klienta. Przykładowe parametry techniczne są następujące. W przypadku mocy możemy liczyć średnio 30W. Wiatrak może się poruszać z prędkością 1500 i 2300 obr./min. Są w stanie wytworzyć cyrkulację powietrza o prędkości 3,7 m / s. Podane urządzenie jest przystosowane do powierzchni do 5 m2

Wysoka półka cenowa

W tej półce znajdziemy najdroższe wentylatory do szklarni. Cena jednak nie jest aż tak powalająca. Są to wentylatory mieszkające do 300 złotych. Ten rodzaj urządzenia posiada najwyższe parametry techniczne. Moc tego urządzenia to 100W. To co wyróżnia ten wentylator na tle innych do możliwości konfiguracji dwóch parametrów. Jednym z nich jest stopnień nachylenia. W zależności od wysokości twoich roślin powietrze wentylatora możesz ustawić pod kątem 360 stopni, co pozwoli na odpowiedni dobór powietrza w przypadku roślin wiatropylnych. Za pomocą tego urządzenia możesz zdecydować się na 3 stopnie pracy od słabszych podmuchów aż do mocnych uderzeń wiatru. Wentylator w tej cenie jest narzędziem stojącym na metalowej ramie.