Jest sporo rodzajów rękodzieła i w każdym z nich najważniejsza jest kreatywność. Tak jest również ze scrapbookingiem. Ta forma rękodzieła kładzie nacisk na różnorodność rozwiązań, przez co efekty bywają wyjątkowe. Dlatego też ta technika cieszy się coraz większą popularnością.

Na czym polega to hobby?

scrapkiW zasadzie tak jak w innych rodzajach tego typu rękodzieła, sedno sprawy polega na ozdabianiu przedmiotów, najczęściej kartek, ramek i innych płaskich powierzchni za pomocą drobnych elementów wycinanych z drewna lub grubej tektury albo papieru. Owe małe części to tak zwane scrapki, które są powtarzającymi się kształtami. Najczęściej są one bardzo małe, najmniejsze mogą mieć jeden centymetr długości, jednak zdarzają się elementy o wymiarach dochodzących do kilkunastu czy kilkudziesięciu centymetrów. Wszystko zależy od wymiarów ozdabianej powierzchni. Scrapki wycinane są najczęściej laserowo z bardzo cienkich kawałków drewna lub tektury. Niektóre mogą być już ozdobione, ciekawym rodzajem druku lub wypalanymi wzorami. Jednak najczęściej są one gotowe do samodzielnego pomalowania. Elementów tych używa się do ozdabiania pudełek, ramek na zdjęcia, zaproszeń na wszelkie okazje czy też do konstruowania większych instalacji, na przykład ozdób na dziecięcą imprezę. Można je przyklejać taśmą dwustronną lub specjalnym klejem. Niektóre scrapki posiadają specjalne otwory, wtedy nadają się do nawlekania na ozdobny sznurek. Wszystko zależy od wizji wykonującego zdobienia.

Jak zacząć i gdzie kupować elementy?

 Najpierw warto określić co się będzie robić, by zaopatrzyć się w tak zwaną bazę. Jeżeli tylko kartki, to wystarczy gruby karton lub tektura. Do sporządzenia ozdobnego albumu potrzeba arkuszy o wiele grubszych. W tym wypadku, przyda się dziurkacz do zrobienia dziurek, przez który można przewlec ozdobny sznurek. Można również użyć bindownicy, ale to już narzędzie dla bardziej zaawansowanych.

Oczywiści trzeba zakupić odpowiednie scrapki, które zazwyczaj dostępne są w wielu sklepach, także internetowych np. tutaj https://www.creativehobby.pl/pol_m_scrapbooking_scrapki-272.html. Można również zrobić je samodzielnie. Do tego przyda się gilotynka lub ostre nożyczki. Oprócz scrapek do ozdabiania można używać guzików, kamieni ozdobnych, elementów do naklejania na tkaninie, które można kupić w każdej dobrej pasmanterii. Tam również można zaopatrzyć się w najróżniejsze koronki i sznurki. Decydując się na ozdabianie elementami papierowymi, trzeba zakupić gotowe arkusze z nadrukowanymi wzorami. Jeśli chodzi o resztę przyborów, to oprócz kleju i nożyczek niezbędna jest jeszcze ekierka i ołówek.