Artyści malowali farbami olejnymi od setek lat, a farby olejne nadal są popularne na całym świecie. Przyczyniła się do tego ich wszechstronność, wysoka jakość i soczysty kolor. O ile rozpoczęcie pracy z farbami olejnymi jest dość łatwe, to używanie ich jest trochę bardziej skomplikowane niż w przypadku akryli – w końcu pracujemy tutaj z toksycznymi rozpuszczalnikami i mediami, a czas schnięcia jest znacznie dłuższy. Indywidualni artyści, którzy malują już od jakiegoś czasu, mają swoje ulubione marki, pędzle, palety i nośniki. Początkujący bywają jednak czasami zagubieni. Oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą się przydać, jeśli dopiero zaczynamy przygodę z farbami olejnymi.

Najpierw małe obrazy

Malowanie niewielkich rozmiarowo dzieł daje nam szansę wypróbować farby olejne, spróbować różnych technik i eksperymentowania z kolorem bez inwestowania w ten proces zbyt wiele czasu lub materiału. Można w tym celu kupić specjalne małe płótna, a nawet spróbować malować olejami na papierze.

Odpowiednia organizacja

Miejsce do malowania powinno znajdować się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, w którym można przechowywać palety i materiały eksploatacyjne przygotowane do użycia. Przyda się też przestrzeń do ekspozycji ukończonych lub będących w trakcie realizacji prac. Daje to szansę zaobserwowania dzieła z innej perspektywy i przemyślenia go nawet wtedy, kiedy aktualnie nad nim nie pracujemy. Ułatwi to również sam proces malowania, dzięki czemu będziemy częściej malować, być może nawet codziennie, jeśli to okaże się możliwe. Im więcej malujemy, tym szybciej dojdziemy do dobrej formy. To jest praktyka tworzenia sztuki.

Inwestycja w pędzle

Najlepiej jest kupować tak profesjonalne farby, na jakie tylko możemy sobie pozwolić. Farby olejne dla uczniów mogą być tańsze, ale w ogólnym rozrachunku lepiej stosować profesjonalne farby. farby olejnePoznać je można po tym, że mają większy stosunek pigmentu do lepiszcza. W przypadku pędzli również warto postawić na jakość i lepiej kupić ich mniej, ale za to z wyższej półki. Trzy różne rozmiary powinny wystarczyć. Można ewentualnie nabyć ich więcej i poeksperymentować z różnymi kształtami podczas malowania. Można używać pędzli syntetycznych wykonanych dla farb akrylowych, ale istnieje również szereg pędzli z naturalnego włosia. Są one stworzone specjalnie dla farb olejnych, a do ich produkcji najczęściej stosuje się świńską szczecinę.

Mieszanie kolorów

Pierwotne kolory farb nie są "czyste", lecz raczej skłaniają się ku kolorowi żółtemu lub niebieskiemu, powodując, że są ciepłe, jeśli zbliżają się do żółtego, lub zimne, jeśli zmierzają w stronę niebieskiego. Wpływa to na mieszanie kolorów podstawowych w celu uzyskania kolorów pomocniczych.